Halı Bakımı Nasıl Yapılır?

Halı Bakımı Nasıl Yapılır?

Halı bakımı düzenli temizlik demektir. Bunun için halıyı temizlerken kullanmış olduğunuz malzeme ve ürünlere dikkat edilmesi faydalı olacaktır. Halılar zaman içerisinde kullanım bağlı olarak yıpranır ve yanlış temizleme halı daha hızlı yıpranmasına sebep olur.

Halının derinlerinde hapsolan kir ve lekeler doğru bir şekilde çıkarılmazsa bu durumda halı orijinal parlaklığını kaybedecektir. Halı bakımı nasıl yapılır? Sorusunun ideal yanıtını anlayabilmek için öncelikli olarak araştırmak gerekir. Çünkü her halının bakımı birbirinin aynı değildir. Halılar kendi içerisinde cinslerine göre ayrılır.

Halı Bakımı Nasıl Yapılır?
Halı Bakımı Nasıl Yapılır?

Halı bakımında süpürme ilk aşamadır. Halı süpürülürken yüksek çekim gücüne sahip makinelerin tercih edilmesi gerekir. Bu işlem halının tozlanma zamanına göre değişir bu da kullanımla doğrudan alakalı bir durumdur. Halının tozlardan ayrıştırılması mutlaka süpürmeyle sağlanmalıdır. Bazı kişiler halıları çırparak ya da döverek temizlik yaptıklarını düşünüyor olsa da bu işlemler halılara zarar verecektir.

Halı temizleme işleminde yapılan uygulamalardan biride yıkama işlemidir. Halı yıkanırken mutlaka uygun şampuanlarla yıkanmalıdır. Halıda leke varsa bu işlemin yapılmaması lekenin derinlemesine inmesine neden olacaktır.

Halı Bakımı Nasıl Yapılır?
Halı Bakımı Nasıl Yapılır?

Halı Temizleme  

Halıyı temizlemek için bol su ve halı için özel şampuan yeterli olacaktır. Halının yıpranmadan yıkanması için güçlü makineler yerine standart işlemler uygulanabilir. Firmamız bünyesinde hizmet veren makinelerimiz halıların cinslerine göre özel olarak geliştirilmiş olduğu için halılarınıza kesinlikle zarar vermeyecektir. Bu nedenle halı yıkama firması seçerken mutlaka bu alanda işini en iyi şekilde yapanları tercih etmek gerekir.

Halıların deterjan kullanılmadan yalnız suyla yıkanması lekelerin halının üzerinde kalması ve daha belirgin bir hale gelmesine neden olacaktır. Bu nedenle halı yıkayan kişinin ne yapması gerektiğini mutlaka bilmesi gerekir.

Halı Bakımı Nasıl Yapılır?
Halı Bakımı Nasıl Yapılır?

Halı yıkama işlemi sonrasında kuruma için mutlaka doğru adımların takip edilmesi gerekir. Örneğin halının direk olarak güneş altında kalması erken yıpranmasına neden olacaktır. Güneşin kavurucu sıcağının halıda renk değişimine neden olmaması için mutlaka güneşi tam görmeyen yerlere konulması gerekir.

Halı yıkama işlemi başından sonuna kadar profesyonellik gerektirir. Biz hizmet verirken profesyonelliğimizi her zaman ön plana çıkarırız.

Tıkla Ara (0212) 852-5096