Hereke Halısı Nedir? Nasıl Yıkanır?

hereke halısı nedir nasıl yıkanır

Hereke Halısı Nedir? Nasıl Yıkanır?

Adını Kocaeli ilinde bulunan Hereke ilçesinde dokunması sebebiyle hereke halısı ismini alan bu özel halıların, metrekaresinde yaklaşık olarak bir milyon düğüm bulunur. Özel ipek kozalarından hazırlanan birinci sınıf kalitede ipek iplik ile el dokuma yapılan tezgahlardan çıkan bu halılarda oldukça geniş desen çeşitliliği bulunur.  Bu halıların boya yapıları ve iplikleri ise oldukça hassastır.

Bu halılarda çift düğüm adı verilen özel bir teknik kullanılır.  Orijinal Hereke halıları yüzde yüz el yapımıdır ve kesimleri de el makası ile yapılır. Dünyanın en sağlam ve ince halıları olarak adlandırılan bu halılar, doğal malzemesi ile alerjiye neden olmayan son derece sağlıklı halılardır.

Yıkamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu son derece özel halıların yıkanma işlemlerini ise ancak Hereke halı yıkama alanında uzmanlığı bulunan firmalar hakkı ile yerine getirebilirler. Dokuma tekniği ve İplik yapısından boya yapısına kadar özellikleri bulunan bu halıların yıkama işlemlerinin de profesyonel yaklaşımla ve özenle yerine getirilmesi gerekir.

Bu halılardaki yıkama işlemlerinde;

  • Yıkama suyunun sıcaklığı 18 derecenin üzerinde olmamasına dikkat edilmeli,
  • İpek halılara herhangi bir zarar vermediği test edilerek onaylanmış özel solüsyonlar ile yıkama yapılmalı,
  • İpliklerinde yıpranma ya da yolunma olmaması için özel yumuşak makine başlıkları ile yıkanma işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Bu halıların yıkanması aşamasında kimyasal özellikli şampuan kullanılması Hereke Halılarda geri dönülemez yıpranmalara sebep olabilir.

Ayrıca kurutma aşamasında bu halıların direk güneş ışığına maruz kalması da renklerde solmaya neden olabileceğinden bu hususta gözden kaçırılmamalıdır.

Hereke Halı yıkama işlemlerini kusursuz şekilde gerçekleştirebilecek birikim ve ekipmana sahip ender yıkama işletmelerinden biri olarak Esenyurt hizmet bölgemiz başta olmak üzere, AvcılarKıraçBüyükçekmeceGürpınarBeylikdüzü ve Yakuplu halı yıkama hizmetlerini sunuyoruz.

Özel yıkama makinelerimiz ile el değmeden her halı türüne uygun halı yıkama hizmetleri yanında ayrıca koltuklarınızısandalyelerinizistor perdeleriniziyün yorgan ve battaniyelerinizi de özenle tam otomasyon sistemi içerisinde yıkıyoruz.

Kalitemize oranla oldukça ucuz halı yıkama ve diğer yıkama hizmetlerini sunarak ekonomik anlamda da farkımızı ortaya koyuyoruz. Aktepe Temizlik Hizmetleri olarak, en kaliteli, ekonomik, hızlı hizmetleri noksansız şekilde sunuyor, müşterilerimizin tam memnuniyetini sağlıyor ve en güvenilir çözüm ortağınız oluyoruz.

Call Now ButtonTıkla Ara (0212) 852-5096