Halıların Kullanım Tarihçesi

Halıların kullanım serüvenine bakıldığı zaman, kullanım amaçlarının zemini örtmek, koruma, duvar kaplama ve dekorasyon olarak çeşitlendiği görülür. Halılar ilk başlarda ancak üst sınıflarca kullanılabilen son derece lüks eşyalar olarak görülmekteydi.

Dünya üzerinde bilinen ilk halılar ise Orta Asya’da yaşayan Türk toplulukları tarafından dokunmuştur. M.Ö 5 yüzyıla kadar dayanan bu halı serüveni neredeyse insanlık tarihi kadar eskiye gider. İlk başlarda daha rahat zemin için post kullanılırken zamanla post benzeri yaygılar kullanılmaya başlamıştır. Zamanla çeşitli şekillerde bu yaygılar üzerine desenlerde işlenmeye başlamış ve bu şekilde halının ilk ve kaba örneklerine ulaşmışlardır.

Sonraki Merovenjler döneminde yani yedinci yüzyılda Orta Doğudan gelen Hristiyan aziz ve manastır görevlilerinin değerli eşyalarının sarılmasında kullanılan kumaşlar nedeniyle doğu motifleri batıda tanınır hale gelmişti. Bu sayede batı ile doğunun muhteşem birleşimi ile yeni motifler ortaya çıkmıştı. Bu kapsamda antika olarak kabul edilebilecek eski dönem halılarda orijinal ve özgün motifleri görmekte mümkündü.

Antika Kabul Edilen Halılar

Antika halılar ise, genellikle kimyasal boyaların kullanılmadığı geleneksel nitelikteki halılar olarak tanımlanır. Bu anlamda günümüze kadar ulaşan antika halılar 1800 lü yıllardan kalma ve kimyasal boya keşfedilmeden önceki dönemde yapılan halılardır.

20. Yüzyıl başına kadar yapılan halılar bu şekilde kabul edilirken, 1900 lü yılların başlarında üretilen halılar ise yarı antika ya da eski halı olarak bilinir.

Modern tabir edilen halılar ise 1930’lardan başlayarak, üretimleri daha seri gerçekleşen halılar olarak tanımlanabilir.

Günümüzde de halılar, yaşantımızda kültürel ve sosyal açıdan önemli yeri bulunan ve ev dekorasyonunun da başlıca unsurlarıdır.

Aktepe Temizlik Hizmetleri olarak bu yazımız ile halıların kullanım tarihçesine dair kısa bilgilendirmede bulunduk. Bu derece önemi bulunan bu ev dekorasyon ürünlerinin yıkanmasında da firma olarak, son derece özenli ve titiz çalışma sergiliyoruz.

Halı yıkama işine profesyonel bakış açısı ile yaklaşıyor, bu değerli ürünleri el değmeden otomasyon sistemi içerisinde mükemmel derecede temizliğe ulaştırıyoruz.

Tesislerimizin bulunduğu Esenyurt halı yıkama yanında, Yakuplu, Beylikdüzü, Gürpınar, Kıraç, Avcılar ve Büyükçekmece ilçelerinde de geniş servis ağımız ile hizmet veriyoruz.

Call Now ButtonTıkla Ara (0212) 852-5096