Halıda Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Halıda renk seçimi odaya hareket ve dekoratif bir tarz kazandırabilmek için önemlidir. Doğru renk seçildiğinde ortam içerisinde ferahlık, sıcaklık ve soğukluk gibi faktörler devreye girer. Halılarda renk seçimi zemini ne kadar ön plana çıkarmak istediğinizle alakalı olan bir durumdur.

Halılarda gri tonlarının seçimi zemini arka planda bırakmak için tercih edilebilir. Bu sayede mobilyalarınızı daha fazla ön plana çıkarmış olursunuz.  Mobilyalarınızın göz alıcı olmadığını düşünüyorsanız bu durumda dikkati zemine çekmek daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Bir mekan içerisinde etkinin artırılması veya sönük hale getirilmesi halı ile mümkün olabilecek bir durumdur. Halı kendi içerisinde de bir kültürdür. Kuzey ve doğu kültürlerinde ılık renkler kullanılırken güney ve batıda soğuk renkler hakimdir.

Halıda Renk Seçimi Nasıl Yapılır?
Halıda Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Oda içerisinde ılık bir hava estirmek isteniyorsa sarı, portakal, mavi ve kırmızımsı renkler kullanılabilir. Soğuk renklerde ise mavi ya da sarımsı renkler kullanılabilir.

Halıdaki renk seçiminin etki ettiği faktörlerden birisi de odanın büyük ya da küçük görünmesini sağlamaktır. Oda birbirinden farklı renklerle dekore edildiğinde ise birbirinden ayrılır.

Açık Renkli Halıların Yıkanması

Halıda Renk Seçimi Nasıl Yapılır?
Halıda Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Evinizde halı kullanıyorsanız renklerine dikkat etmek kadar temizliğine de önem vermeniz gerekir. Çünkü temizliği önemsenmeyen ya da periyodik olarak yapılmayan bir halı renklerini kaybetmeye başlayacağı gibi kullanım süresi de düşecektir.

Halıların yıkanmasında periyodu belirleyecek olan şey ise kullanım süresi ve halının rengidir. Açık renkte olan halılar tahmin edilebileceği üzere çabuk kirlenebileceği gibi üzerine düşen en ufak lekeyi bile ortaya çıkaracaktır. Örneğin beyaz bir halınız varsa yıkama sıklığını olabildiğince azaltmanız gerekir.

Halıda Renk Seçimi Nasıl Yapılır?
Halıda Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Koyu ve Orta Renkteki Halılar

Koyu renkli halılar özellikle açık renkteki mobilyalarla desteklendiğinde daha guzel ve dekoratif bir etki sağlar. Eğer açık renkteki mobilyalarınızda açık renk tercih ederseniz bu durumda evdeki konforunuz ister istemez düşmeye başlayacaktır. Koyu renkli halılar kiri göstermeyeceğinden dolayı açık renkteki halılara göre daha uzun süre de yıkanabilir. Koyu renk bir halının yıkama periyodu yılda 1 kez olarak düzenlenebilir.

Açık ve koyu renkteki halılarınızı profesyonelce yıkarız.

Call Now ButtonTıkla Ara (0212) 852-5096