Halı Tarihçesine Bir Bakış ve Bilinen İlk Halı

Halı Tarihçesine Bir Bakış ve Bilinen İlk Halı

Bugün nerdeyse tüm evlerin dekore edilmesinde kullanılan halıların tarihçesine ve bilinen ilk halı ile başlayan hikayeden bu yana zamanımıza ulaşma yolculuğuna kısaca bakacak olursak;

Geçmişten günümüze kadar ulaşmayı başarmış olan en eski halı olarak karşımıza, donmuş bir halde keşfedilen İskit mezarından elde edilen halı çıkar. Bu en eski halı olarak günümüze gelen halı, bir buz kütlesi içerisinde tamamen donmuş şekilde bulunduğundan bozulmaya uğramadan zamanımıza dek ulaşmıştır.

Dünya üzerinde bilinen bu en eski halı yünden yapılmış ve tahmini M.Ö.  5. yüzyıldan kalma bir halıdır. Bulunduğu yer itibari ile (Sibirya Altay Dağları Pazyryk Vadisi içerisinde bulunmuştur) ’Pazırık Halısı’ olarak isimlendirilir. Halı, 1949 yılında arkeolog Sergei Ivanovich Rudenko başkanlığındaki ekip tarafından yürütülen bir kazı esnasında bulunmuştur.

Bu bilinen en eski halının Sibirya’da yaşayan Türki gruplara ve İskitlere dayandığı bildirilmektedir. Bu halı St. Petersburg’da yer alan Hermitage Müzesi içinde korunmaktadır.

Halının Özellikleri

Tarihin bilinen bu ilk halısı 195 x 200 cm boyutlarına sahiptir. Her metrekaresinde ise yaklaşık olarak 360 bin ilmek bulunur ki bu özelliği ile de ilmek yoğunluğu açısından çok yüksektir. Yün malzemeden oldukça ince dokunan bu halı son derece zengin içerikli desene sahiptir. Orta bölümünde çarpı şeklindeki 24 figür yanında özel olarak stilize edilmiş nilüfer çiçekleri bulunur. Grifinler ile çerçevelenen bu dekor etrafında 24 adet alageyik motifi işlenmiştir. En dış kısımda ise atlı Süvari motifleri bulunur. Halının orta kısmında ise kurdele şeklinde motif yer alır. Geçen onca yüzyıllara karşın halının kırmızı, yeşil, lacivert renkleri halen daha solsa da rahatlıkla görülebilir.

Aktepe Temizlik olarak biz halıların gerçek değer ve kıymetini bilerek, bu tarihini anlattığımız halı gibi her halıya özel özen göstererek halı yıkama hizmetlerini veriyoruz.

Esenyurt halı yıkama tesislerimiz içerisinde el değmeden yıkama ve kurutma işlemlerini AvcılarYakupluBüyükçekmeceKıraçGürpınar ve Beylikdüzü bölgelerinde kusursuz şekilde sunuyoruz.

Halılarınızın değerini bilen yaklaşımımız ile hizmet verdiğimiz müşterilerimizin memnuniyetini her şeyden üstün tutuyoruz.

Ayrıca firma olarak, yıkama hizmetlerimizi ihtiyaçlarınıza göre şekillendiriyoruz. Bu kapsamda battaniye yıkamasandalye yıkamayün yorgan yıkamakoltuk yıkama ve stor perde yıkama gibi hizmetleri de özenli çalışma prensiplerimiz içerisinde tamamen otomasyon sisteminde veriyoruz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Sende Bizimle Bir Yorum Paylaş