Halı Çeşitleri

halı çeşitleri

İpek Halılar

Tüm halı çeşitleri içinde en değerli halılar ise ipek malzeme kullanılarak üretilen ipek halılardır. Bu ipek halıların üretimleri ise diğer tür halılara göre daha uzun ve daha işçiliklidir. İpek malzemeden üretilen ipek halı çeşitleri kullanılan malzemenin kalitesi ve niteliği, üretim sürecindeki özen ile oldukça değerlidir. İpek Halı yıkama oldukça profesyonel yaklaşım gerektirir. Yıkama tekniğinden yıkamada kullanılan malzemeye göre ipek halıların yıkanmasında farklı yöntemler kullanılır. Yıkama işlemlerinin özenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

Yün Halılar

Doğal elyaf olarak bu malzeme üstün özelliklere sahiptir. Yün malzeme kilim ve halıların üretim ve imalatlarında çok eski zamanlardan beri kullanılır. Bu halıların tarihi, M.Ö 3000 yılına dek uzanır. Elde edilen performans ve kalite açısından diğer elyaf malzemeler yün ile elde edilen başarıyı gösteremezler. Ayrıca yün elyaf, kolay bir şekilde boyanabilir ve doğal renk seçeneği açısından ise zengindir. Yün halıların neme karşı dayanıklılığı diğer sentetik elyaf halılara oranla daha azdır. Yine bazı suni elyaflarda bulunan aşınma ve leke direnci de bulunmaz ancak yün elyaf halılar kalitelidir ve ultra yumuşaklık hissini yün halı uzun süreler korur. Yün halılar, sentetik elyaf halılardan çok daha değerlidir. Yün halı yıkama işlemleri de uzman bir yaklaşım gerekir. Ayrıca bu halıların kurutma işlemlerine de çok özen gösterilmesi gerekir.

Naylon Halılar

Sentetik elyaflar arasında halı üretiminde çok kullanılan, çok yönlü ve esnek kullanım olanağı sağlayan naylon halı elyafı performans açısından da başarılıdır. Oldukça dayanıklı, küfe ve lekeye dirençli ve son derece esnektir. Ayrıca yeni üretim naylon iplikler oldukça yumuşaktır ve bu hissi de rahatlıkla yaşatırlar. Evlerde kullanılan halıların önemli bir çoğunluğu da bu malzemeden üretilir. Bu halıların yıkanması işlemlerinin de yine titiz bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

Polyester Halılar

Polyester elyaflar, naylon esnekliğine sahip olmasalar da iyi üretim durumunda oldukça iyi performans almak mümkündür. Yumuşaklığı ve renk netliği ile dikkat çeken bu malzemeden imal halılar, kolay temizlenebilme, solma ve lekelere karşı direnç gibi avantajları da sunarlar. Yün ve naylon halılara oranla daha uygun maliyet imkanı da polyester halı tercih nedenidir. Bu halıların da yıkama işlemlerinde profesyonel destek almak en doğru seçim olacaktır.

Polipropilen Yani Olefin Halılar

Su emmeyen yapısı nedeni ile Olefin halı , küfe ve neme karşı dirençlidir, bakımı ve temizlemesi ise kolaydır. Ancak diğer sayılan elyafların sunduğu esnekliğe sahip değildirler. Renk solma noktasında ise oldukça dayanıklıdırlar. Suni elyaflar içerisinde maliyet açısından en uygunudur. Güçlü yapısı ile iç ve dış mekanlarda kullanılır ve yapay çim olarak da bu malzemenin kullanımı yaygındır.

Akrilik Halılar

Akrilik halı ise sentetik üretim elyaflar arasında yüne en yakın ve en çok benzerlik gösteren elyaf çeşididir.  Yün benzeri nitelikler sunar. Yün halılara oranla daha uygun maliyet imkanı sunan bu halılar yün duygusu ve görünümünü verebilirler. Küfe ve neme dirençli, güneş ışığından solmaya daha dayanıklı halılardır. Ancak bu halılar daha çabuk yıpranmaya eğilimli olduklarından dolayı merdiven, hol, oturma odası gibi kullanımın yoğun olduğu yerlerde kullanılmak yerine, daha çok misafir odalarında ve salonlarda tercih edilirler. Akrilik halı yıkama noktası da bu halıların özelliğine göre yapılmalıdır.

Aktepe Temizlik Hizmetleri firmamızın kaliteli hizmet yaklaşımı ile her türden halının yıkanması işlemini, o halı için gerekli olan hassasiyetlere uygun olarak gerçekleştiriyoruz.

Ana hizmet bölgelerimiz içerisinde yer alan Esenyurt halı yıkamaBüyükçekmece halı yıkamaYakuplu halı yıkamaAvcılar halı yıkamaGürpınar halı yıkamaBeylikdüzü halı yıkama ve Kıraç halı yıkama hizmetlerini özenle ve sizlerin güvenine layık olarak sunuyoruz.

Bu hizmetlerimizi özel halı yıkama makineleri ve doğal nitelikli yıkama solüsyonları ile gerçekleştiriyoruz. Toz almadan yıkamaya, kurutmadan paketlemeye dek her işlemi özel makineleri ile otomasyon sistemi içinde yerine getiriyor, el değmeden hizmet veriyoruz. Halıların evlerinizden alınma ve teslim işlemlerini de noksansız şekilde gerçekleştiriyoruz.

Call Now ButtonTıkla Ara (0212) 852-5096